Triad Magnetics VPS20-4000
Mfr. Part # :
VPS20-4000
Description
PWR XFMR LAMINATED 80VA CHAS MT
DataSheet
VPS20-4000 PDF
Price is not available, please RFQ
VPS20-4000 Tech Specifications
  • Series:Chassis Mount: World Series™
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 10V, Series 20V
  • Current - Output (Max):Parallel 8A, Series 4A
  • Center Tap:No
  • Power - Max:80VA
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Termination Style:Solder, Quick Connect
  • Size / Dimension:63.50mm L x 74.68mm W
  • Height - Seated (Max):76.20mm