Triad Magnetics VPL20-1200
Mfr. Part # :
VPL20-1200
Description
PWR XFMR LAMINATED 25.0VA CHAS
DataSheet
VPL20-1200 PDF
Price is not available, please RFQ
VPL20-1200 Tech Specifications
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):20V
  • Current - Output (Max):1.25A
  • Center Tap:No
  • Power - Max:25.0VA
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Termination Style:Wire Leads
  • Size / Dimension:53.98mm L x 82.55mm W
  • Height - Seated (Max):49.22 mm