Triad Magnetics FS24-1500
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
FS24-1500
Description
PWR XFMR LAMINATED 36VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
FS24-1500 PDF
Price is not available, please RFQ
FS24-1500 Tech Specifications
  • Series:Split Pack™
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Laminated Core
  • Voltage - Primary:115V, 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 12V, Series 24V
  • Current - Output (Max):Parallel 3A, Series 1.5A
  • Primary Winding(s):Dual
  • Secondary Winding(s):Dual
  • Center Tap:No
  • Power - Max:36VA
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination Style:PC Pin
  • Size / Dimension:66.68mm L x 55.55mm W
  • Height - Seated (Max):39.67mm