Triad Magnetics CST25-0500
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
CST25-0500
Description
ENCAPSULATED PCB CURRENT SENSE X
Catalog
Current Sense Transformers
DataSheet
CST25-0500 PDF
Price is not available, please RFQ
CST25-0500 Tech Specifications
  • Series:*
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Frequency Range:50kHz ~ 500kHz
  • Type:Invasive
  • Current Rating (Amps):16Ohm
  • Inductance:-
  • ET (Volt-Time):Through Hole
  • Turns Ratio - Primary:Secondary:0.669" L x 0.591" W (17.00mm x 15.00mm)
  • Current Ratio:0.472" (12.00mm)