Pomona Electronics EM3780-12-2#
Manufacturer :
Pomona Electronics
Mfr. Part # :
EM3780-12-2#
Description
MINI HOOK TO WIRE LEADS 12"
Catalog
Test Leads - Jumper, Specialty
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
EM3780-12-2# PDF
Price is not available, please RFQ
EM3780-12-2# Tech Specifications
  • Series:Minigrabber® 3780
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Configuration:Grabber, Hook to Wire Leads
  • 1st Connector:Mini Hook
  • 2nd Connector:Wire Leads
  • Cable Length:12.0" (304.80mm)
  • Contents:1 Lead, Red
  • Material - Insulation:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Wire Gauge:20 AWG
  • Voltage - Rated:30VAC, 60VDC
  • Current Rating (Amps):5 A
  • Temperature Range:216°F (102°C)