Pomona Electronics EMAL-B-24-5#
Manufacturer :
Pomona Electronics
Mfr. Part # :
EMAL-B-24-5#
Description
TEST LEAD GATOR TO GATOR 24"
Catalog
Test Leads - Jumper, Specialty
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
EMAL-B-24-5# PDF
Price is not available, please RFQ
EMAL-B-24-5# Tech Specifications
  • Series:AL-B
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Configuration:Alligator to Alligator
  • 1st Connector:Alligator Clip, Insulated
  • 2nd Connector:Alligator Clip, Insulated
  • Cable Length:24.0" (609.60mm)
  • Contents:1 Lead, Green
  • Material - Insulation:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Wire Gauge:18 AWG
  • Voltage - Rated:150VDC
  • Current Rating (Amps):5 A
  • Temperature Range:122°F (50°C)