E-Z-Hook 284M-12RED
Manufacturer :
E-Z-Hook
Mfr. Part # :
284M-12RED
Description
TEST LEAD GATOR TO GATOR 12"
Catalog
Test Leads - Jumper, Specialty
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
284M-12RED PDF
Price is not available, please RFQ
284M-12RED Tech Specifications
  • Series:284M
  • Package:Bag
  • Part Status:Active
  • Configuration:Alligator to Alligator
  • 1st Connector:Alligator Clip, Miniature, Insulated
  • 2nd Connector:Alligator Clip, Miniature, Insulated
  • Cable Length:12.0" (304.80mm)
  • Contents:1 Lead, Red
  • Material - Insulation:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Wire Gauge:22 AWG
  • Voltage - Rated:1000VDC (1kV)
  • Current Rating (Amps):2.5 A
  • Temperature Range:221°F (105°C)