E-Z-Hook 613XR-60BLK
Manufacturer :
E-Z-Hook
Mfr. Part # :
613XR-60BLK
Description
MINI HOOK TO WIRE LEADS 60"
Catalog
Test Leads - Jumper, Specialty
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
613XR-60BLK PDF
Price is not available, please RFQ
613XR-60BLK Tech Specifications
  • Series:E-Z-MINI-HOOK™ XR
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Configuration:Grabber, Hook to Wire Leads
  • 1st Connector:Mini Hook
  • 2nd Connector:Wire Leads
  • Cable Length:60.0" (1524.00mm)
  • Contents:1 Lead, Black
  • Material - Insulation:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Wire Gauge:18 AWG
  • Voltage - Rated:5000VDC (5kV)
  • Current Rating (Amps):4 A
  • Temperature Range:221°F (105°C)