E-Z-Hook 9120-12RED
Manufacturer :
E-Z-Hook
Mfr. Part # :
9120-12RED
Description
TEST LEAD SOCKET TO SOCKET 12"
Catalog
Test Leads - Jumper, Specialty
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
9120-12RED PDF
Price is not available, please RFQ
9120-12RED Tech Specifications
  • Series:9120
  • Package:Bag
  • Part Status:Active
  • Configuration:Socket to Socket
  • 1st Connector:Socket, Square, 0.025" (0.64mm)
  • 2nd Connector:Socket, Square, 0.025" (0.64mm)
  • Cable Length:12.0" (304.80mm)
  • Contents:1 Lead, Red
  • Material - Insulation:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Wire Gauge:28 AWG
  • Voltage - Rated:600VDC
  • Current Rating (Amps):1 A
  • Temperature Range:221°F (105°C)