Mueller Electric Co. BU-3030-A-60-0
Manufacturer :
Mueller Electric Co.
Mfr. Part # :
BU-3030-A-60-0
Description
TEST LEAD GATOR TO GATOR 60"
Catalog
Test Leads - Jumper, Specialty
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
BU-3030-A-60-0 PDF
Price is not available, please RFQ
BU-3030-A-60-0 Tech Specifications
  • Series:BU
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Configuration:Alligator to Alligator
  • 1st Connector:Alligator Clip, Insulated
  • 2nd Connector:Alligator Clip, Insulated
  • Cable Length:60.0" (1524.00mm)
  • Contents:1 Lead, Black
  • Material - Insulation:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Wire Gauge:20 AWG
  • Voltage - Rated:300V
  • Current Rating (Amps):10 A
  • Temperature Range:221°F (105°C)