Pomona Electronics PT080-12-2
Manufacturer :
Pomona Electronics
Mfr. Part # :
PT080-12-2
Description
TEST LEAD TIP PLG TO TIP PLG 12"
Catalog
Test Leads - Jumper, Specialty
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
PT080-12-2 PDF
Price is not available, please RFQ
PT080-12-2 Tech Specifications
  • Series:PT080
  • Package:-
  • Part Status:Obsolete
  • Configuration:Pin Tip to Pin Tip
  • 1st Connector:Tip Plug
  • 2nd Connector:Tip Plug
  • Cable Length:12.0" (304.80mm)
  • Contents:1 Lead, Red
  • Material - Insulation:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Wire Gauge:22 AWG
  • Voltage - Rated:1000VDC (1kV)
  • Current Rating (Amps):3 A
  • Temperature Range:131°F (55°C)