Pomona Electronics PT080-36-2
Mfr. Part # :
PT080-36-2
Description
TEST LEAD TIP PLG TO TIP PLG 36"
DataSheet
PT080-36-2 PDF
Price is not available, please RFQ
PT080-36-2 Tech Specifications
  • 2nd Connector:Tip Plug
  • Cable Length:36.0" (914.40mm)
  • Contents:1 Lead, Red
  • Material - Insulation:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Wire Gauge:22 AWG
  • Voltage - Rated:1000VDC (1kV)
  • Current Rating (Amps):3 A
  • Temperature Range:131°F (55°C)