Mueller Electric Co. BU-4444-A-24-2
Manufacturer :
Mueller Electric Co.
Mfr. Part # :
BU-4444-A-24-2
Description
TEST LEAD TIP PLG TO TIP PLG 24"
Catalog
Test Leads - Jumper, Specialty
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
BU-4444-A-24-2 PDF
Price is not available, please RFQ
BU-4444-A-24-2 Tech Specifications
  • Series:BU
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Configuration:Pin Tip to Pin Tip
  • 1st Connector:Tip Plug, Stackable
  • 2nd Connector:Tip Plug, Stackable
  • Cable Length:24.0" (609.60mm)
  • Contents:1 Lead, Red
  • Material - Insulation:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Wire Gauge:22 AWG
  • Voltage - Rated:300V
  • Current Rating (Amps):15 A
  • Temperature Range:221°F (105°C)