Mueller Electric Co. BU-3131-A-48-0
Mfr. Part # :
BU-3131-A-48-0
Description
TEST LEAD GATOR TO GATOR 48"
DataSheet
BU-3131-A-48-0 PDF
Price is not available, please RFQ
BU-3131-A-48-0 Tech Specifications
  • Configuration:Alligator to Alligator
  • 1st Connector:Alligator Clip, Miniature, Insulated
  • 2nd Connector:Alligator Clip, Miniature, Insulated
  • Cable Length:48.0" (1219.20mm)
  • Contents:1 Lead, Black
  • Material - Insulation:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Wire Gauge:20 AWG
  • Voltage - Rated:300V
  • Current Rating (Amps):5 A
  • Temperature Range:221°F (105°C)