E-Z-Hook 604XR-18RED
Manufacturer :
E-Z-Hook
Mfr. Part # :
604XR-18RED
Description
MINI HOOK TO MINI HOOK 18"
Catalog
Test Leads - Jumper, Specialty
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
604XR-18RED PDF
Price is not available, please RFQ
604XR-18RED Tech Specifications
  • Series:E-Z-MINI-HOOK™ XR
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Configuration:Grabber, Hook to Grabber, Hook
  • 1st Connector:Mini Hook
  • 2nd Connector:Mini Hook
  • Cable Length:18.0" (457.20mm)
  • Contents:1 Lead, Red
  • Material - Insulation:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Wire Gauge:18 AWG
  • Voltage - Rated:5000VDC (5kV)
  • Current Rating (Amps):4 A
  • Temperature Range:221°F (105°C)