TapeCase C-1.75OD-7/8ID-17
Manufacturer :
TapeCase
Mfr. Part # :
C-1.75OD-7/8ID-17
Description
TAPE MASKING AMBER 1 3/4" DIA
Catalog
Tape
DataSheet
C-1.75OD-7/8ID-17 PDF
Price is not available, please RFQ
C-1.75OD-7/8ID-17 Tech Specifications
  • Series:C
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Tape Type:Masking
  • Adhesive:Silicone
  • Backing, Carrier:Polyimide
  • Thickness:0.0027" (2.7 mils, 0.069mm)
  • Thickness - Adhesive:0.0017" (1.7 mils, 0.043mm)
  • Thickness - Backing, Carrier:0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
  • Width:1.75" (44.45mm) 1 3/4" dia
  • Length:-
  • Color:Amber
  • Usage:Masking
  • Temperature Range:500°F (260°C) Max