Carling Technologies LT-1511-610-012
Manufacturer :
Carling Technologies
Mfr. Part # :
LT-1511-610-012
Description
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V
Catalog
Toggle Switches
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
LT-1511-610-012 PDF
Price is not available, please RFQ
LT-1511-610-012 Tech Specifications
  • Series:LT
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Panel Mount
  • Circuit:SPST
  • Switch Function:On-Off
  • Current Rating (Amps):15A (AC/DC)
  • Voltage Rating - AC:125 V
  • Voltage Rating - DC:28 V
  • Actuator Type:Standard Round
  • Actuator Length:18.16mm
  • Illumination:Illuminated
  • Illumination Type, Color:Incandescent, Red
  • Illumination Voltage (Nominal):12 VAC
  • Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Panel Cutout Dimensions:Circular - 12.70mm Dia
  • Bushing Thread:15/32-32
  • Ingress Protection:-
  • Features:Sealed
  • Operating Temperature:0°C ~ 85°C