Citizen Electronics Co., Ltd. LS12P2E-T
Manufacturer :
Citizen Electronics Co., Ltd.
Mfr. Part # :
LS12P2E-T
Description
SWITCH TACT SPST-NO 0.02A 12V
Catalog
Tactile Switches
DataSheet
LS12P2E-T PDF
Price is not available, please RFQ
LS12P2E-T Tech Specifications
  • Series:LS12P
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Obsolete
  • Circuit:SPST-NO
  • Switch Function:Off-Mom
  • Contact Rating @ Voltage:0.02A @ 12VDC
  • Actuator Type:Rectangular Button
  • Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
  • Actuator Height off PCB, Vertical:-
  • Actuator Length, Right Angle:1.35mm
  • Actuator Orientation:Side Actuated
  • Termination Style:SMD (SMT) Tab
  • Outline:5.35mm x 2.85mm