Carlo Gavazzi PS21M-US11RT-T00
Mfr. Part # :
PS21M-US11RT-T00
Description
SWITCH SNAP ACTION DPST 3A 120V
DataSheet
PS21M-US11RT-T00 PDF
Price is not available, please RFQ
PS21M-US11RT-T00 Tech Specifications
  • Switch Function:On-Mom, Off-Mom
  • Current Rating (Amps):3A (AC), 1.1A (DC)
  • Voltage Rating - AC:120 V
  • Voltage Rating - DC:24 V
  • Actuator Type:Side Rotary, Roller
  • Features:-
  • Operating Force:8.000gf
  • Overtravel:-
  • Operating Temperature:-25°C ~ 70°C