Carlo Gavazzi PS31M-US11LB-M00
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Mfr. Part # :
PS31M-US11LB-M00
Description
SWITCH SNAP ACTION DPST 3A 120V
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
PS31M-US11LB-M00 PDF
Price is not available, please RFQ
PS31M-US11LB-M00 Tech Specifications
  • Series:PS31M
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Circuit:DPST-NO/NC
  • Switch Function:On-Mom, Off-Mom
  • Current Rating (Amps):3A (AC), 1.1A (DC)
  • Voltage Rating - AC:120 V
  • Voltage Rating - DC:24 V
  • Actuator Type:Spring, Rod
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Termination Style:Cable Leads
  • Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Features:-
  • Operating Force:8.000gf
  • Release Force:-
  • Pretravel:-
  • Differential Travel:-
  • Overtravel:-
  • Operating Temperature:-25°C ~ 70°C