Carlo Gavazzi PS31M-US11P0-M00
Mfr. Part # :
PS31M-US11P0-M00
Description
SWITCH SNAP ACTION DPST 3A 120V
DataSheet
PS31M-US11P0-M00 PDF
Price is not available, please RFQ
PS31M-US11P0-M00 Tech Specifications
  • Switch Function:On-Mom, Off-Mom
  • Current Rating (Amps):3A (AC), 1.1A (DC)
  • Voltage Rating - AC:120 V
  • Voltage Rating - DC:24 V
  • Actuator Type:Round (Pin Plunger)
  • Features:-
  • Operating Force:1530gf
  • Overtravel:-
  • Operating Temperature:-25°C ~ 70°C