Omron Automation & Safety Services A165W-J2AG-24D-2
Mfr. Part # :
A165W-J2AG-24D-2
Description
SWITCH SELECT 2POS DPDT 5A 125V
DataSheet
A165W-J2AG-24D-2 PDF
Price is not available, please RFQ
A165W-J2AG-24D-2 Tech Specifications
  • Number of Positions:2
  • Switch Function:On-Mom
  • Current Rating (Amps):5A (AC), 3A (DC)
  • Voltage Rating - AC:125 V
  • Voltage Rating - DC:30 V
  • Illumination:Illuminated
  • Illumination Type, Color:LED, Green
  • Illumination Voltage (Nominal):24 VDC
  • Mounting Type:Panel Mount
  • Termination Style:Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
  • Panel Cutout Dimensions:Circular - 16.00mm Dia
  • Ingress Protection:IP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
  • Features:Bezel - Rectangular
  • Operating Temperature:-10°C ~ 55°C