Carling Technologies LTA201-TA-B/125N
Manufacturer :
Carling Technologies
Mfr. Part # :
LTA201-TA-B/125N
Description
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V
Catalog
Rocker Switches
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
LTA201-TA-B/125N PDF
Price is not available, please RFQ
LTA201-TA-B/125N Tech Specifications
  • Series:LTA
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
  • Circuit:SPST
  • Switch Function:On-Off
  • Current Rating (Amps):15A (AC)
  • Voltage Rating - AC:125 V
  • Voltage Rating - DC:-
  • Actuator Type:Concave (Standard V) - Illuminated
  • Color - Actuator/Cap:Amber
  • Actuator Marking:No Marking
  • Illumination Type, Color:Neon, Amber
  • Illumination Voltage (Nominal):125 VAC
  • Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Ingress Protection:-
  • Features:-
  • Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 28.57mm x 13.97mm
  • Operating Temperature:0°C ~ 85°C