Carling Technologies L12D1S001-AZZ00-000
Manufacturer :
Carling Technologies
Mfr. Part # :
L12D1S001-AZZ00-000
Description
SWITCH ROCKER SPST-NO 20A 12V
Catalog
Rocker Switches
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
L12D1S001-AZZ00-000 PDF
Price is not available, please RFQ
L12D1S001-AZZ00-000 Tech Specifications
  • Series:L
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
  • Circuit:SPST-NO
  • Switch Function:Off-Mom
  • Current Rating (Amps):20A (DC)
  • Voltage Rating - AC:-
  • Voltage Rating - DC:12 V
  • Actuator Type:Concave (Curved)
  • Color - Actuator/Cap:Black
  • Actuator Marking:No Marking
  • Illumination Type, Color:-
  • Illumination Voltage (Nominal):-
  • Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Features:Sealed - Fully
  • Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 44.04mm x 22.02mm
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C