Carling Technologies LTILA51-6S-BL-RC-NBL/125N
Manufacturer :
Carling Technologies
Mfr. Part # :
LTILA51-6S-BL-RC-NBL/125N
Description
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V
Catalog
Rocker Switches
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
LTILA51-6S-BL-RC-NBL/125N PDF
Price is not available, please RFQ
LTILA51-6S-BL-RC-NBL/125N Tech Specifications
  • Series:LTIL
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
  • Circuit:SPST
  • Switch Function:On-Off
  • Current Rating (Amps):15A (AC/DC)
  • Voltage Rating - AC:125 V
  • Voltage Rating - DC:28 V
  • Actuator Type:Concave (Curved) - Illuminated
  • Color - Actuator/Cap:Black
  • Actuator Marking:No Marking
  • Illumination Type, Color:Neon, Red
  • Illumination Voltage (Nominal):125 VAC
  • Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Ingress Protection:-
  • Features:-
  • Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 36.83mm x 21.08mm