Carling Technologies HR14D1A11BW1-11-PMVV1
Manufacturer :
Carling Technologies
Mfr. Part # :
HR14D1A11BW1-11-PMVV1
Description
SP ON-ON BLUE PERIMETER WHITE RO
Catalog
Rocker Switches
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
HR14D1A11BW1-11-PMVV1 PDF
Price is not available, please RFQ
HR14D1A11BW1-11-PMVV1 Tech Specifications
  • Series:HR
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
  • Circuit:SPDT
  • Switch Function:On-On
  • Current Rating (Amps):20A (DC)
  • Voltage Rating - AC:-
  • Voltage Rating - DC:12 V
  • Actuator Type:Flat - Illuminated
  • Color - Actuator/Cap:Black
  • Actuator Marking:Fast - Slow, Vertical
  • Illumination Type, Color:LED, Blue/White
  • Illumination Voltage (Nominal):12 VDC
  • Termination Style:Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
  • Ingress Protection:IP68 - Dust Tight, Waterproof
  • Features:-
  • Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C