Wickmann / Littelfuse HA15-2-22-33
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
HA15-2-22-33
Description
SWITCH REED SPST-NO 350MA 265V
Catalog
Magnetic, Reed Switches
DataSheet
HA15-2-22-33 PDF
Price is not available, please RFQ
HA15-2-22-33 Tech Specifications
  • Series:HA15-2
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Glass Body
  • Circuit:SPST-NO
  • Operate Range:22 ~ 33AT
  • Release Range:-
  • Current - Switching:350mA (AC), 500mA (DC)
  • Voltage - Switching AC:265 V
  • Voltage - Switching DC:200 V
  • Power - Rated:10W
  • Operate Time:0.6 ms
  • Release Time:0.2 ms
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination Style:Axial
  • Length - Overall:1.590" (40.39mm)
  • Size - Body:0.090" Dia x 0.600" L (2.28mm x 15.24mm)
  • Height Above Board:-
  • Operating Temperature:-20°C ~ 125°C
  • Capacitance:0.2 pF
  • Current - Carry:1.5A (DC)