Wickmann / Littelfuse MDSR-10-10-15
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
MDSR-10-10-15
Description
SWITCH REED SPST-NO 350MA 140V
Catalog
Magnetic, Reed Switches
DataSheet
MDSR-10-10-15 PDF
Price is not available, please RFQ
MDSR-10-10-15 Tech Specifications
  • Series:MDSR-10
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Glass Body
  • Circuit:SPST-NO
  • Operate Range:10 ~ 15AT
  • Release Range:-
  • Current - Switching:350mA (AC), 500mA (DC)
  • Voltage - Switching AC:140 V
  • Voltage - Switching DC:200 V
  • Power - Rated:10W
  • Operate Time:0.5 ms
  • Release Time:0.1 ms
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination Style:Axial
  • Length - Overall:1.590" (40.39mm)
  • Size - Body:0.071" Dia x 0.400" L (1.80mm x 10.16mm)
  • Height Above Board:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
  • Capacitance:0.2 pF
  • Current - Carry:1A (DC)