Wickmann / Littelfuse MDSM-10R-10-25
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
MDSM-10R-10-25
Description
SWITCH REED SPST-NO 350MA 140V
Catalog
Magnetic, Reed Switches
DataSheet
MDSM-10R-10-25 PDF
Price is not available, please RFQ
MDSM-10R-10-25 Tech Specifications
  • Series:MDSM-10
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:Glass Body
  • Circuit:SPST-NO
  • Operate Range:10 ~ 25AT
  • Release Range:-
  • Current - Switching:350mA (AC), 500mA (DC)
  • Voltage - Switching AC:140 V
  • Voltage - Switching DC:200 V
  • Power - Rated:10W
  • Operate Time:0.5 ms
  • Release Time:0.1 ms
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Termination Style:Gull Wing
  • Length - Overall:0.615" (15.62mm)
  • Size - Body:0.071" Dia x 0.400" L (1.80mm x 10.16mm)
  • Height Above Board:0.079" (2.00mm)
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
  • Capacitance:0.2 pF
  • Current - Carry:1A (DC)