SCS D3410.512
Manufacturer :
SCS
Mfr. Part # :
D3410.512
Description
BAG MOISTURE BARR MTL IN 12X10.5
Catalog
Static Control Shielding Bags, Materials
DataSheet
D3410.512 PDF
Price is not available, please RFQ
D3410.512 Tech Specifications
  • Series:Dri-Shield® 3400
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Moisture Barrier Bag
  • Metal Layer:In
  • Static Discharge Shielding:<10nJ
  • Closure System:User Defined - Clips, Heat Seal, Tape
  • Thickness:4.0 mil (101.6 microns)
  • Length - Inside:12" (304.8mm)
  • Width - Inside:10.5" (266.7mm)
  • Tensile Strength:6000 psi