Maxim Integrated MAX6505UTP055+T
Mfr. Part # :
MAX6505UTP055+T
Description
IC TEMP SWITCH DL TRIP SOT23-6
Catalog
Temperature Sensors - Thermostats - Solid State
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MAX6505UTP055+T PDF
Price is not available, please RFQ
MAX6505UTP055+T Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Trip Temperature Threshold:Hot
  • Switching Temperature:55°C
  • Accuracy:±3.5°C
  • Current - Output (Max):20mA
  • Output Type:Open Drain
  • Output:Active Low
  • Output Function:/OverTemp, /Warn
  • Selectable Hysteresis:No
  • Features:Delta Select Inputs
  • Voltage - Supply:2.5 V ~ 5.5 V
  • Current - Supply:40µA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C