Maxim Integrated MAX6665ASA55+
Manufacturer :
Maxim Integrated
Mfr. Part # :
MAX6665ASA55+
Description
THERMOSTAT 55DEG ACT HI/LO 8SOIC
Catalog
Temperature Sensors - Thermostats - Solid State
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MAX6665ASA55+ PDF
Price is not available, please RFQ
MAX6665ASA55+ Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Trip Temperature Threshold:Hot
  • Switching Temperature:55°C
  • Accuracy:±3°C
  • Current - Output (Max):250mA
  • Output Type:Open Drain, Push-Pull
  • Output:Active High, Active Low
  • Output Function:FanOn, /FanOut, /OverTemp, /Warn
  • Selectable Hysteresis:Yes
  • Features:-
  • Voltage - Supply:2.7 V ~ 5.5 V
  • Current - Supply:65µA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad