Maxim Integrated MAX6502UKP055+T
Manufacturer :
Maxim Integrated
Mfr. Part # :
MAX6502UKP055+T
Description
THERMOSTAT 55DEGC ACT HI SOT23-5
Catalog
Temperature Sensors - Thermostats - Solid State
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MAX6502UKP055+T PDF
Price is not available, please RFQ
MAX6502UKP055+T Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Trip Temperature Threshold:Hot
  • Switching Temperature:55°C
  • Accuracy:±4°C
  • Current - Output (Max):20mA
  • Output Type:Push-Pull
  • Output:Active High
  • Output Function:OverTemp
  • Selectable Hysteresis:Yes
  • Features:-
  • Voltage - Supply:2.7 V ~ 5.5 V
  • Current - Supply:30µA
  • Operating Temperature:-55°C ~ 135°C