Carlo Gavazzi CD46CNC10NP
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Mfr. Part # :
CD46CNC10NP
Description
SENSOR PROX CAPACITIVE 10MM MOD
Catalog
Proximity Sensors
DataSheet
CD46CNC10NP PDF
Price is not available, please RFQ
CD46CNC10NP Tech Specifications
  • Series:CD
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Sensor Type:Capacitive
  • Sensing Distance:0.394" (10mm)
  • Output Type:NPN-NC/NO, 3-Wire
  • Response Frequency:10Hz
  • Shielding:Shielded
  • Material - Body:Plastic
  • Voltage - Supply:10V ~ 36V
  • Termination Style:Cable Leads
  • Operating Temperature:-20°C ~ 80°C