Honeywell Sensing and Productivity Solutions CPC100GFH
Manufacturer :
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Mfr. Part # :
CPC100GFH
Description
GAUGE VACUUM GAUGE SIG CONDITION
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
CPC100GFH PDF
Price is not available, please RFQ
CPC100GFH Tech Specifications
  • Series:CPC
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Applications:Board Mount
  • Pressure Type:Vented Gauge
  • Operating Pressure:100PSI (689.48kPa)
  • Output Type:Wheatstone Bridge
  • Output:0 mV ~ 100 mV (12V)
  • Accuracy:±2%
  • Voltage - Supply:3V ~ 16V
  • Port Size:Male - 0.15" (3.8mm) Tube
  • Port Style:Barbed
  • Features:Temperature Compensated
  • Termination Style:-
  • Maximum Pressure:250PSI (1723.69kPa)
  • Operating Temperature:-25°C ~ 85°C