SSI Technologies, Inc. P61-1000-A-A-I72-20MA-C
Mfr. Part # :
P61-1000-A-A-I72-20MA-C
Description
SENSOR 1000PSIA 1/4 NPT W/TEMP
DataSheet
P61-1000-A-A-I72-20MA-C PDF
Price is not available, please RFQ
P61-1000-A-A-I72-20MA-C Tech Specifications
  • Applications:Industrial Automation
  • Pressure Type:Absolute
  • Operating Pressure:1000PSI (6894.76kPa)
  • Output Type:Analog Current
  • Output:4 mA ~ 20 mA
  • Accuracy:±0.5%
  • Voltage - Supply:8V ~ 30V
  • Port Size:Male - 1/4" (6.35mm) NPT
  • Port Style:Threaded
  • Features:-
  • Termination Style:72" Integral Harness
  • Maximum Pressure:3000PSI (20684.27kPa)
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C