SSI Technologies, Inc. P51-3000-A-AA-P-20MA-000-000
Manufacturer :
SSI Technologies, Inc.
Mfr. Part # :
P51-3000-A-AA-P-20MA-000-000
Description
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
P51-3000-A-AA-P-20MA-000-000 PDF
Price is not available, please RFQ
P51-3000-A-AA-P-20MA-000-000 Tech Specifications
  • Series:MediaSensor™
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Applications:Industrial Automation
  • Pressure Type:Absolute
  • Operating Pressure:3000PSI (20684.27kPa)
  • Output Type:Analog Current
  • Output:4 mA ~ 20 mA
  • Accuracy:±0.5%
  • Voltage - Supply:8V ~ 30V
  • Port Size:Male - 7/16" (11.11mm) UNF
  • Port Style:Threaded
  • Features:Amplified Output, Temperature Compensated
  • Termination Style:Packard, 3 Pin
  • Maximum Pressure:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C