SSI Technologies, Inc. P51-300-A-Z-MD-5V-000-000
Mfr. Part # :
P51-300-A-Z-MD-5V-000-000
Description
SENSOR 300PSI 1/4-18 NPT 1-5V
DataSheet
P51-300-A-Z-MD-5V-000-000 PDF
Price is not available, please RFQ
P51-300-A-Z-MD-5V-000-000 Tech Specifications
  • Output Type:Analog Voltage
  • Output:1 V ~ 5 V
  • Accuracy:±0.5%
  • Voltage - Supply:8V ~ 30V
  • Port Size:Male - 1/4" (6.35mm) NPT
  • Port Style:Threaded
  • Features:Amplified Output, Temperature Compensated
  • Termination Style:MD, 4 Pin
  • Maximum Pressure:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C