SSI Technologies, Inc. P51-15-G-F-P-20MA-000-000
Mfr. Part # :
P51-15-G-F-P-20MA-000-000
Description
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT 4-20MA
DataSheet
P51-15-G-F-P-20MA-000-000 PDF
Price is not available, please RFQ
P51-15-G-F-P-20MA-000-000 Tech Specifications
  • Applications:Industrial Automation
  • Pressure Type:Vented Gauge
  • Operating Pressure:15PSI (103.42kPa)
  • Output Type:Analog Current
  • Output:4 mA ~ 20 mA
  • Accuracy:±1%
  • Voltage - Supply:8V ~ 30V
  • Port Size:Male - 1/4" (6.35mm) NPT
  • Port Style:Threaded
  • Features:Amplified Output, Temperature Compensated
  • Termination Style:Packard, 3 Pin
  • Maximum Pressure:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C