SSI Technologies, Inc. P51-50-S-Z-I12-5V-000-000
Mfr. Part # :
P51-50-S-Z-I12-5V-000-000
Description
SENSOR 50PSIS 1/4 NPT 5V 12"
DataSheet
P51-50-S-Z-I12-5V-000-000 PDF
Price is not available, please RFQ
P51-50-S-Z-I12-5V-000-000 Tech Specifications
  • Operating Pressure:50PSI (344.74kPa)
  • Output Type:Analog Voltage
  • Output:1 V ~ 5 V
  • Accuracy:±1%
  • Voltage - Supply:8V ~ 30V
  • Port Size:Male - 1/4" (6.35mm) NPT
  • Port Style:Threaded
  • Features:Amplified Output, Temperature Compensated
  • Termination Style:Cable 1'
  • Maximum Pressure:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C