SSI Technologies, Inc. P51-100-G-S-I12-4.5OVP-000-000
Mfr. Part # :
P51-100-G-S-I12-4.5OVP-000-000
Description
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
DataSheet
P51-100-G-S-I12-4.5OVP-000-000 PDF
Price is not available, please RFQ
P51-100-G-S-I12-4.5OVP-000-000 Tech Specifications
  • Output Type:Analog Voltage
  • Output:0.5 V ~ 4.5 V
  • Accuracy:±0.5%
  • Voltage - Supply:5V
  • Port Size:Female - 1/4" (6.35mm) NPT
  • Port Style:Threaded
  • Features:Amplified Output, Temperature Compensated
  • Termination Style:Cable 1'
  • Maximum Pressure:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C