SSI Technologies, Inc. P61-3000-S-A-I12-5V-A
Manufacturer :
SSI Technologies, Inc.
Mfr. Part # :
P61-3000-S-A-I12-5V-A
Description
SENSOR 3000PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
P61-3000-S-A-I12-5V-A PDF
Price is not available, please RFQ
P61-3000-S-A-I12-5V-A Tech Specifications
  • Series:MediaSensor™
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Applications:Industrial Automation
  • Pressure Type:Sealed Gauge
  • Operating Pressure:3000PSI (20684.27kPa)
  • Output Type:Analog Voltage
  • Output:1 V ~ 5 V
  • Accuracy:±0.5%
  • Voltage - Supply:8V ~ 30V
  • Port Size:Male - 1/4" (6.35mm) NPT
  • Port Style:Threaded
  • Features:-
  • Termination Style:12" Integral Harness
  • Maximum Pressure:9000PSI (62052.82kPa)
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C