SSI Technologies, Inc. P51-3000-S-W-I12-20MA-000-000
Mfr. Part # :
P51-3000-S-W-I12-20MA-000-000
Description
SENSOR 3000PSIS 1/8 NPT 4-20 MA
DataSheet
P51-3000-S-W-I12-20MA-000-000 PDF
Price is not available, please RFQ
P51-3000-S-W-I12-20MA-000-000 Tech Specifications
  • Applications:Industrial Automation
  • Pressure Type:Sealed Gauge
  • Operating Pressure:3000PSI (20684.27kPa)
  • Output Type:Analog Current
  • Output:4 mA ~ 20 mA
  • Accuracy:±0.5%
  • Voltage - Supply:8V ~ 30V
  • Port Size:Male - 1/8" (3.18mm) NPT
  • Port Style:Threaded
  • Features:Amplified Output, Temperature Compensated
  • Termination Style:Cable 1'
  • Maximum Pressure:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C