SSI Technologies, Inc. P51-75-S-P-D-20MA-000-000
Mfr. Part # :
P51-75-S-P-D-20MA-000-000
Description
SENSOR 75PSIS M20 4-20MA
DataSheet
P51-75-S-P-D-20MA-000-000 PDF
Price is not available, please RFQ
P51-75-S-P-D-20MA-000-000 Tech Specifications
  • Operating Pressure:75PSI (517.11kPa)
  • Output Type:Analog Current
  • Output:4 mA ~ 20 mA
  • Accuracy:±0.5%
  • Voltage - Supply:8V ~ 30V
  • Port Size:Male - M20 x 1.5
  • Port Style:Threaded
  • Features:Amplified Output, Temperature Compensated
  • Termination Style:Deutsch, 3 Pin
  • Maximum Pressure:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C