SSI Technologies, Inc. P51-50-S-B-D-4.5OVP-000-000
Mfr. Part # :
P51-50-S-B-D-4.5OVP-000-000
Description
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
DataSheet
P51-50-S-B-D-4.5OVP-000-000 PDF
Price is not available, please RFQ
P51-50-S-B-D-4.5OVP-000-000 Tech Specifications
  • Applications:Industrial Automation
  • Pressure Type:Sealed Gauge
  • Operating Pressure:50PSI (344.74kPa)
  • Output Type:Analog Voltage
  • Output:0.5 V ~ 4.5 V
  • Accuracy:±1%
  • Voltage - Supply:5V
  • Port Size:Male - 1/8" (3.18mm) NPT
  • Port Style:Threaded
  • Features:Amplified Output, Temperature Compensated
  • Termination Style:Deutsch, 3 Pin
  • Maximum Pressure:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C