SSI Technologies, Inc. P51-1500-A-AF-MD-4.5OVP-000-000
Manufacturer :
SSI Technologies, Inc.
Mfr. Part # :
P51-1500-A-AF-MD-4.5OVP-000-000
Description
SENSOR 1500PSI 9/16-18 UNF 4.5V
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
P51-1500-A-AF-MD-4.5OVP-000-000 PDF
Price is not available, please RFQ
P51-1500-A-AF-MD-4.5OVP-000-000 Tech Specifications
  • Series:MediaSensor™
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Applications:Industrial Automation
  • Pressure Type:Absolute
  • Operating Pressure:1500PSI (10342.14kPa)
  • Output Type:Analog Voltage
  • Output:0.5 V ~ 4.5 V
  • Accuracy:±0.5%
  • Voltage - Supply:5V
  • Port Size:Male - 9/16" (14.29mm) UNF
  • Port Style:Threaded
  • Features:Amplified Output, Temperature Compensated
  • Termination Style:MD, 4 Pin
  • Maximum Pressure:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C