SSI Technologies, Inc. P61-3000-A-A-I72-4.5V-C
Manufacturer :
SSI Technologies, Inc.
Mfr. Part # :
P61-3000-A-A-I72-4.5V-C
Description
SENSOR 3000PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
P61-3000-A-A-I72-4.5V-C PDF
Price is not available, please RFQ
P61-3000-A-A-I72-4.5V-C Tech Specifications
  • Series:MediaSensor™
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Applications:Industrial Automation
  • Pressure Type:Absolute
  • Operating Pressure:3000PSI (20684.27kPa)
  • Output Type:Analog Voltage
  • Output:0.5 V ~ 4.5 V
  • Accuracy:±0.5%
  • Voltage - Supply:5V
  • Port Size:Male - 1/4" (6.35mm) NPT
  • Port Style:Threaded
  • Features:-
  • Termination Style:72" Integral Harness
  • Maximum Pressure:9000PSI (62052.82kPa)
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C