SSI Technologies, Inc. P51-750-S-O-M12-4.5V-000-000
Mfr. Part # :
P51-750-S-O-M12-4.5V-000-000
Description
SENSOR 750PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V
DataSheet
P51-750-S-O-M12-4.5V-000-000 PDF
Price is not available, please RFQ
P51-750-S-O-M12-4.5V-000-000 Tech Specifications
  • Applications:Industrial Automation
  • Pressure Type:Sealed Gauge
  • Operating Pressure:750PSI (5171.07kPa)
  • Output Type:Analog Voltage
  • Output:0.5 V ~ 4.5 V
  • Accuracy:±0.5%
  • Voltage - Supply:5V
  • Port Size:Female - 7/16" (11.11mm) UNF
  • Port Style:Threaded
  • Features:Amplified Output, Temperature Compensated
  • Termination Style:M12, 4 Pin
  • Maximum Pressure:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C