SSI Technologies, Inc. P61-300-S-A-I24-20MA-C
Manufacturer :
SSI Technologies, Inc.
Mfr. Part # :
P61-300-S-A-I24-20MA-C
Description
SENSOR 300PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
P61-300-S-A-I24-20MA-C PDF
Price is not available, please RFQ
P61-300-S-A-I24-20MA-C Tech Specifications
  • Series:MediaSensor™
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Applications:Industrial Automation
  • Pressure Type:Sealed Gauge
  • Operating Pressure:300PSI (2068.43kPa)
  • Output Type:Analog Current
  • Output:4 mA ~ 20 mA
  • Accuracy:±0.5%
  • Voltage - Supply:8V ~ 30V
  • Port Size:Male - 1/4" (6.35mm) NPT
  • Port Style:Threaded
  • Features:-
  • Termination Style:24" Integral Harness
  • Maximum Pressure:900PSI (6205.28kPa)
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C