SSI Technologies, Inc. P61-300-S-A-I12-4.5V-C
Mfr. Part # :
P61-300-S-A-I12-4.5V-C
Description
SENSOR 300PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
P61-300-S-A-I12-4.5V-C PDF
Price is not available, please RFQ
P61-300-S-A-I12-4.5V-C Tech Specifications
  • Applications:Industrial Automation
  • Pressure Type:Sealed Gauge
  • Operating Pressure:300PSI (2068.43kPa)
  • Output Type:Analog Voltage
  • Output:0.5 V ~ 4.5 V
  • Accuracy:±0.5%
  • Voltage - Supply:5V
  • Port Size:Male - 1/4" (6.35mm) NPT
  • Port Style:Threaded
  • Features:-
  • Termination Style:12" Integral Harness
  • Maximum Pressure:900PSI (6205.28kPa)
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C